FAQ

Zamówienie publiczne – co to jest?

Skoro tu jesteś, to znaczy, że próbujesz wejść na rynek zamówień publicznych i zadajesz sobie pytanie, co to takiego te zamówienia publiczne. Zaczniemy zatem od definicji, w świetle przepisów zamówienia publiczne to umowy odpłatne zawierane pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane.

Zamówienia publiczne to także pewna część finansów publicznych. Obejmuje ona przepisy dotyczące procedur wydatkowania środków publicznych. Dotyczą one sposobu wyłonienia wykonawców oraz zawierania umów.

Trochę trudne prawda? No to może nieco prościej.

Jesteś częścią lokalnego społeczeństwa, gdzie budowane są szkoły, szpitale, czy drogi, gdzie trzeba zamówić leki do szpitala, odśnieżyć drogi w mieście, czy zawieźć dzieciaki do szkoły. Aby tego dokonać, należy to po prostu kupić czy zamówić. Jednak dana instytucja nie może, tak po prostu zamówić sobie powiedzmy przebudowy szkoły u danego przedsiębiorcy. W tym celu musi zorganizować przetarg, postawić pewne warunki dla danego wykonawcy, zastosować określone procedury i wybrać tego wykonawcę, który spełnia postawione warunki.

Zamówienia publiczne to po prostu zakupy dokonywane przez organizacje publiczne z publicznych pieniędzy, których to wydatkowanie podlega określonej procedurze.

Zamówienia publiczne – do jakiej kwoty bez przetargu?

Generalnie, każde wydatkowanie pieniędzy publicznych zawsze będzie zamówieniem publicznym. Natomiast, nie do każdego zamówienia publicznego trzeba stosować ustawę. Przepisy ustawy wskazują, że stosuje się ją do udzielania zamówień klasycznych

oraz organizowania konkursów, których wartość jest równa lub przekracza kwotę 130 000 złotych.

Jeśli nasz Zamawiający Publiczny zechce kupić coś, co przekracza wartość 130 000 złotych, to musi do tego zakupu stosować ustawę Prawo zamówień publicznych. Jeśli jego zakup nie będzie przekraczał 130 000 złotych, to nie ma obowiązku stosować ustawy Prawo zamówień publicznych. Najczęściej takiego zakupu dokona w oparciu o Regulaminy wewnętrzne. Większość Zamawiających posiada bowiem regulaminy wewnętrzne, które regulują właśnie dokonywanie zakupów poniżej tzw. progu ustawowego.

Czy warto startować w zamówieniach publicznych?

Oczywiście, że warto. Zakupy dokonywane przez organizacje publiczne oferują spore możliwości biznesowe. Wystarczy wspomnieć, że tylko w Polsce na zamówienia publiczne przeznacza się miliardy euro. Z punktu widzenia przedsiębiorcy należy podkreślić, że organizacje publiczne są zawsze pewnym płatnikiem i dzięki temu wykonawca biorący udział w przetargach ma zagwarantowane bezpieczeństwo finansowe.

Ponadto od 2021 roku w ustawie Pzp wprowadzono instytucję klauzul abuzywnych, co oznacza, iż w umowie dotyczącej Prawa zamówień publicznych niedozwolone są pewne postanowienia np. kar umownych za zwłokę. W uzasadnieniu do ustawy wskazano, że jest to wskazówka dla zamawiających, by nie przerzucać wszystkich ryzyk realizacji zamówienia na wykonawców.

Ustawodawca zatem próbuje narzędziami z ustawy kontrolować sytuację wykonawców i wprowadzać  rozwiązania na ich korzyść.

Czy przetarg to to samo co zamówienie publiczne?

Hmm… ciekawe pytanie. Trochę tak, a trochę nie. Jeśli chodzi o zamówienia publiczne, to w ustawie jest mowa o postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. To cała procedura, która zaczyna się ogłoszeniem o zamówieniu, a kończy zawarciem umowy lub wyborem najkorzystniejszej oferty. Do tej procedury ma zastosowanie właśnie ustawa Prawo zamówień publicznych, którą znajdziesz tutaj. (Prawo zamówień publicznych link). Potocznie na rynku zamówień publicznych często używamy słowa „przetarg”. Nie jest ono do końca właściwe, ale tak się przyjęło, więc niech to Cię nie dziwi.

Natomiast uregulowania dotyczące przetargu można odnaleźć w Kodeksie cywilnym. Przetargi bardzo często przeprowadzają organizacje prywatne.

Zamówienia publiczne – gdzie szukać?/Gdzie szukać przetargów publicznych?

Zdecydowałeś/aś się, że jednak chcesz złożyć ofertę i wziąć udział w jednym z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, ale zupełnie nie wiesz, gdzie ich szukać.

Istnieje wiele portali, które zbierają wiedzę o wszystkich opublikowanych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tego typu narzędzi, gdzie można szukać informacji, jak przykładowo:

Są to jednak w większości płatne usługi. Możesz zlecić także i nam, abyśmy wyszukiwali przetargi dla Ciebie i informowali o konkretnych postępowaniach dedykowanym dla Twojej branży.

Jeśli nie chcesz korzystać z takich komercyjnych usług, pamiętaj, że zawsze możesz w poszukiwaniu interesujących Cię przetargów przeszukać Biuletyn Zamówień Publicznych, (https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list) czy też Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej.

To właśnie w tych publikatorach Zamawiający mają obowiązek publikowania ogłoszeń o zamówieniu. Ogłoszenia o zamówieniu to nic innego jak poinformowanie o tym, że zamawiający wszczyna procedurę zakupu określonej rzeczy.